  • Mfr # US20-16MM-15MM-SS
  • Zoro # G300673857
Outside Dia.
31.6 mm
Bore
16 mm x 15 mm
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
US20-16MM-15MM-SS
Outside Dia.
31.6 mm
Length
95.3 mm
Hub Depth
31.8 mm
Yoke Length (LY)
47.6 mm
Bore
16 mm x 15 mm
SAE or Metric
Metric
Weight
0.903 lbs
B2 Shaft Penetration
31.8 mm
Rated Torque
76.8 Nm
Max. Torque
384.1 Nm
B1 Shaft Penetration
31.8 mm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 16mm x 15mm bores, a 31.6mm outer diameter, and a 95.3mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.