  • Mfr # US24-17MM-15MM-SS
  • Zoro # G300676117
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
17 mm x 15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
US24-17MM-15MM-SS
Outside Dia.
38.0 mm
Length
108.0 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Hub Depth
35.6 mm
Bore
17 mm x 15 mm
SAE or Metric
Metric
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Rated Torque
163.8 Nm
Max. Torque
819.1 Nm
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 17mm x 15mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 108.0mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.