  • Mfr # USSK24-18MM-17MM-SS
  • Zoro # G200674565
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friciton Bearing
Outside Dia.
38.0 mm
Bore
18 mm x 17 mm
SAE or Metric
Metric
Keyway
6 mm x 5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
USSK24-18MM-17MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
38.0 mm
Length
108.0 mm
Yoke Length (LY)
54.0 mm
Hub Depth
35.6 mm
Set Screw Size
5/16/2018
Details
Type
Single, Friciton Bearing
Bore
18 mm x 17 mm
SAE or Metric
Metric
Keyway
6 mm x 5 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Setscrew
5/16-18
Weight
1.503 lbs
B2 Shaft Penetration
35.6 mm
Rated Torque
163.8 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
35.6 mm
Max. Torque
819.1 Nm
Matching Boot
UBOOT24/38-NI-KIT
Max Operating Angle
45°
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 18mm x 17mm bores, a 38.0mm outer diameter, and a 108.0mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.