  • Mfr # US24-20MM-1/2"-SS
  • Zoro # G000673867
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friction Bearing
Outside Dia.
1.495 in (38.0 mm)
Bore
20 mm x 0.5000 in
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Inch/Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
US24-20MM-1/2"-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.495 in (38.0 mm)
Length
4.250 in (108.0 mm)
Hub Depth
1.400 in (35.6 mm)
Yoke Length (LY)
2.125 in (54.0 mm)
Details
Type
Single, Friction Bearing
Bore
20 mm x 0.5000 in
Material
303 Stainless Steel
SAE or Metric
Inch/Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Weight
1.516 lbs
B1 Shaft Penetration
1.400 in (35.6 mm)
Matching Boot
UBOOT24/38-NI-KIT
Max. Torque
7250 in-lb (819.1 Nm)
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
B2 Shaft Penetration
1.400 in (35.6 mm)
Rated Torque
1450 in-lb (163.8 Nm)
Max Operating Angle
45°
Style
Round Bore
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 20mm x 0.5000" bores, a 1.495" (38.0mm) outer diameter, and a 4.250" (108.0mm) length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.