  • Mfr # US32-20MM-20MM-F
  • Zoro # G900675855
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friction Bearing
Outside Dia.
50.7 mm
Bore
20 mm x 20 mm
Material
Alloy Steel
SAE or Metric
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
US32-20MM-20MM-F
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
50.7 mm
Length
139.7 mm
Hub Depth
43.2 mm
Yoke Length (LY)
69.9 mm
Details
Type
Single, Friction Bearing
Bore
20 mm x 20 mm
Material
Alloy Steel
SAE or Metric
Metric
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Weight
3.289 lbs
B2 Shaft Penetration
43.2 mm
Rated Torque
485.8 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Style
Round Bore
B1 Shaft Penetration
43.2 mm
Max. Torque
2429.2 Nm
Max Operating Angle
45°
Matching Boot
UBOOT32/51-NI-KIT
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 20mm x 20mm bores, a 50.7mm outer diameter, and a 139.7mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from high grade alloy steel for high torque capabilities. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.