  • Mfr # USSK32-25MM-20MM-SS
  • Zoro # G500675316
Outside Dia.
50.7 mm
Bore
25 mm x 20 mm
Keyway
8 mm x 6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
USSK32-25MM-20MM-SS
Outside Dia.
50.7 mm
Length
139.7 mm
Hub Depth
43.2 mm
Yoke Length (LY)
69.9 mm
Bore
25 mm x 20 mm
Keyway
8 mm x 6 mm
Setscrew
SAE or Metric
Metric
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
B1 Shaft Penetration
43.2 mm
Rated Torque
352.5 Nm
Max. Torque
1762.6 Nm
B2 Shaft Penetration
43.2 mm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 25mm x 20mm bores, a 50.7mm outer diameter, and a 139.7mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.