  • Mfr # USSK40-30MM-30MM-SS
  • Zoro # G200676057
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friciton Bearing
Outside Dia.
63.4 mm
Bore
30 mm x 30 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
USSK40-30MM-30MM-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
63.4 mm
Length
177.8 mm
Hub Depth
53.1 mm
Set Screw Size
3/8/2016
Yoke Length (LY)
88.9 mm
Details
Type
Single, Friciton Bearing
Bore
30 mm x 30 mm
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Material
303 Stainless Steel
Keyway
8 mm x 8 mm
SAE or Metric
Metric
Setscrew
3/8-16
Weight
6.608 lbs
B2 Shaft Penetration
53.1 mm
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
Rated Torque
525.4 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Matching Boot
UBOOT40/64-NI-KIT
Max. Torque
2626.9 Nm
Max Operating Angle
45°
B1 Shaft Penetration
53.1 mm
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 30mm x 30mm bores, a 63.4mm outer diameter, and a 177.8mm length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.