  • Mfr # USSK40-32MM-1 1/8"-SS
  • Zoro # G400676154
Outside Dia.
2.495 in (63.4 mm)
Bore
32 mm x 1.1250 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
USSK40-32MM-1 1/8"-SS
Outside Dia.
2.495 in (63.4 mm)
Length
7.000 in (177.8 mm)
Hub Depth
2.090 in (53.1 mm)
Yoke Length (LY)
3.500 in (88.9 mm)
Bore
32 mm x 1.1250 in
SAE or Metric
Inch/Metric
Keyway
10 mm x 1/4 in
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in (+0.025 mm / -0.000 mm)
Rated Torque
4650 in-lb (525.4 Nm)
B2 Shaft Penetration
2.090 in (53.1 mm)
Max. Torque
23250 in-lb (2626.9 Nm)
B1 Shaft Penetration
2.090 in (53.1 mm)
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 32mm x 1.1250" bores, a 2.495" (63.4mm) outer diameter, and a 7.000" (177.8mm) length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.