  • Mfr # USSK28-10-8-F
  • Zoro # G700673532
Outside Dia.
1.745 in
Bore
0.6250 in x 0.5000 in
Material
Alloy Steel
Keyway
3/16 in x 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
USSK28-10-8-F
Outside Dia.
1.745 in
Length
5.000 in
Yoke Length (LY)
2.500 in
Hub Depth
1.610 in
Bore
0.6250 in x 0.5000 in
Material
Alloy Steel
Keyway
3/16 in x 1/8 in
SAE or Metric
Inch
Weight
2.297 lbs
B1 Shaft Penetration
1.610 in
Matching Boot
UBOOT28/44-NI-KIT
Max. Torque
14500 in-lb
B2 Shaft Penetration
1.610 in
Rated Torque
2900 in-lb
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 0.6250" x 0.5000" bores, a 1.745" outer diameter, and a 5.000" length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from high grade alloy steel for high torque capabilities. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.