  • Mfr # USSK20-10-10-F
  • Zoro # G700676045
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friciton Bearing
Outside Dia.
1.245 in
Bore
0.6250 in x 0.6250 in
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Keyway
3/16 in x 3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
USSK20-10-10-F
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.245 in
Length
3.750 in
Yoke Length (LY)
1.875 in
Hub Depth
1.250 in
Set Screw Size
5/16/2018
Details
Type
Single, Friciton Bearing
Bore
0.6250 in x 0.6250 in
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
Keyway
3/16 in x 3/16 in
Setscrew
5/16-18
SAE or Metric
Inch
Material
Alloy Steel
Weight
0.861 lbs
Matching Boot
UBOOT20/32-NI-KIT
B2 Shaft Penetration
1.250 in
Max. Torque
5200 in-lb
Max Operating Angle
45°
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
Rated Torque
1040 in-lb
Style
Roud Bore, Set Screw, Keyway
B1 Shaft Penetration
1.250 in
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 0.6250" x 0.6250" bores, a 1.245" outer diameter, and a 3.750" length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from high grade alloy steel for high torque capabilities. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.