  • Mfr # US32-10-10-SS
  • Zoro # G300674106
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single, Friction Bearing
Outside Dia.
1.995 in
Bore
0.6250 in x 0.6250 in
Material
303 Stainless Steel
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
US32-10-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia.
1.995 in
Length
5.500 in
Hub Depth
1.700 in
Yoke Length (LY)
2.750 in
Details
Type
Single, Friction Bearing
Bore
0.6250 in x 0.6250 in
Material
303 Stainless Steel
Lubrication
LUBRIPLATE No. 1200-2
SAE or Metric
Inch
Weight
2.864 lbs
B2 Shaft Penetration
1.700 in
Max. Torque
15600 in-lb
Matching Boot
UBOOT32/51-NI-KIT
B1 Shaft Penetration
1.700 in
Rated Torque
3120 in-lb
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
Max Operating Angle
45°
Style
Round Bore
Description
This Ruland single friction bearing universal joint has 0.6250" x 0.6250" bores, a 1.995" outer diameter, and a 5.500" length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single friction bearing universal joint is manufactured in the USA.