  • Mfr # USSK24-14-8-SS
  • Zoro # G600673687
Outside Dia.
1.495 in
Bore
0.8750 in x 0.5000 in
Keyway
3/16 in x 1/8 in
SAE or Metric
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
USSK24-14-8-SS
Outside Dia.
1.495 in
Length
4.250 in
Yoke Length (LY)
2.125 in
Hub Depth
1.400 in
Bore
0.8750 in x 0.5000 in
Keyway
3/16 in x 1/8 in
SAE or Metric
Inch
Material
303 Stainless Steel
Weight
1.503 lbs
Max. Torque
7250 in-lb
B2 Shaft Penetration
1.400 in
Rated Torque
1450 in-lb
B1 Shaft Penetration
1.400 in
Bore Tolerance
+0.0010 in / -0.0000 in
Matching Boot
UBOOT24/38-NI-KIT
Description
This Ruland single friction bearing universal joint with set screws and keyways has 0.8750" x 0.5000" bores, a 1.495" outer diameter, and a 4.250" length. It is best suited for applications requiring a short length and high torque (when compared to double universal joints of an equivalent OD). This single universal joint is made of a block, two pins, and two yokes. These components are manufactured to tight tolerances using proprietary processes that ensure smooth operation and high misalignment accommodation up to 45°, which is a significant improvement over commodity style single universal joints. It is made from stainless steel for corrosion resistance. The user can add a boot to protect the joint from unwanted contaminants and increase service life. This single universal joint is manufactured in the USA.