  • Mfr # MRLC25-10-8-A
  • Zoro # G3387696
Bore Dia.
10 mm x 8 mm
Max. RPM
5000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRLC25-10-8-A
Bore Dia.
10 mm x 8 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
34.00 mm
Length
34.00 mm
Screw Size
M3
Clearance Dia. (mm)
26.9 mm
Details
Max. RPM
5000 RPM
Weight
0.0752 lbs
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.40 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3.9 Nm/Deg
Dynamic Torque Reversing
1.55 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Axial Motion
0.70 mm
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.35 Nm
Screw Seating Torque
5.40 Nm
Moment of Inertia
31.0 g.cm^2
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 5,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 10mm x 8mm bores, 25.0mm OD, and 34.00mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.