  • Mfr # MRLC16-4-4-A
  • Zoro # G3420596
/ea
Key Features
Bore Dia.
4 mm x 4 mm
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
23.50 mm
Length
23.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRLC16-4-4-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
4 mm x 4 mm
Outside Dia.
16 mm
Overall Length
23.50 mm
Length
23.50 mm
Screw Size
M2
Clearance Dia. (mm)
18.0 mm
Details
Max. RPM
10000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0228 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.20 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Angular Misalignment
2.5 deg
Style
Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.4 Nm/Deg
B1 Shaft Penetration
7.9 mm
Dynamic Torque Reversing
0.55 Nm
Screw Finish
Bright
Moment of Inertia
3.2 g.cm^2
Measurement Type
Metric
Number of Screws
2
B2 Shaft Penetration
7.9 mm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Dynamic Torque Non-Reversing
0.85 Nm
Axial Motion
0.40 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Screw Seating Torque
1.10 Nm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 10,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 4mm x 4mm bores, 16.0mm OD, and 23.50mm length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.