  • Mfr # MRSC20-5-4-A
  • Zoro # G3406690
Bore Dia.
5 mm x 4 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRSC20-5-4-A
Bore Dia.
5 mm x 4 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Length
21.50 mm
Screw Size
M2.5
Clearance Dia. (mm)
21.8 mm
Details
Max. RPM
7500 RPM
Weight
0.0325 lbs
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.9 Nm/Deg
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.12 mm
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Dynamic Torque Reversing
0.95 Nm
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.45 Nm
Moment of Inertia
7.8 g.cm^2
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Seating Torque
2.50 Nm
Axial Motion
0.50 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 5mm x 4mm bores, 20.0mm OD, and 21.50mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.