  • Mfr # MRSC20-9-8-A
  • Zoro # G3393068
/ea
Key Features
Bore Dia.
9 mm x 8 mm
Max. RPM
7500 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MRSC20-9-8-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
9 mm x 8 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Length
21.50 mm
Screw Size
M2.5
Clearance Dia. (mm)
21.8 mm
Details
Max. RPM
7500 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.0283 lbs
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.12 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Style
Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.9 Nm/Deg
Dynamic Torque Non-Reversing
1.45 Nm
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Finish
Bright
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Number of Screws
2
Measurement Type
Metric
Screw Seating Torque
2.50 Nm
Axial Motion
0.50 mm
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Dynamic Torque Reversing
0.95 Nm
Moment of Inertia
7.8 g.cm^2
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 7,500 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is clamp style and has 9mm x 8mm bores, 20.0mm OD, and 21.50mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.