  • Mfr # RSS16-5/16"-6MM-A
  • Zoro # G3395728
Bore Dia.
0.313 in x 6 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
0.984 in (25 mm)
Overall Length
1.016 in (25.80 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
RSS16-5/16"-6MM-A
Bore Dia.
0.313 in x 6 mm
Outside Dia.
0.984 in (25 mm)
Overall Length
1.016 in (25.80 mm)
Length
1.016 in (25.80 mm)
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
15000 RPM
Weight
0.0583 lbs
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in (0.16 mm)
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
26.6 lb-in/Deg (3.0 Nm/Deg)
Dynamic Torque Reversing
18.3 lb-in (2.05 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.020 mm / -0.000 mm)
B2 Shaft Penetration
0.378 in (9.6 mm)
Axial Motion
0.028 in (0.70 mm)
Screw Seating Torque
3.20 Nm
Dynamic Torque Non-Reversing
27.4 lb-in (3.10 Nm)
Moment of Inertia
0.3414 lb-in^2 (24.0 g.cm^2)
B1 Shaft Penetration
0.378 in (9.6 mm)
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 15,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 0.313" x 6mm bores, 0.984" (25.0mm) OD, and 1.016" (25.80mm) length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.