  • Mfr # MRSS25-11-8-A
  • Zoro # G3391449
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
11 mm x 8 mm
Max. RPM
15000 RPM
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Weight
0.0542 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRSS25-11-8-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
11 mm x 8 mm
Outside Dia.
25 mm
Overall Length
25.80 mm
Length
25.80 mm
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
15000 RPM
Weight
0.0542 lbs
Material
Anodized Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
3 Nm/Deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Style
Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.16 mm
Screw Seating Torque
3.20 Nm
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
B2 Shaft Penetration
9.6 mm
Moment of Inertia
24.0 g.cm^2
Measurement Type
Metric
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Screw Finish
Bright
Dynamic Torque Reversing
2.05 Nm
Axial Motion
0.70 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
3.10 Nm
Number of Screws
4
B1 Shaft Penetration
9.6 mm
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 15,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 11mm x 8mm bores, 25.0mm OD, and 25.80mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.