  • Mfr # MRSS20-8-7-A
  • Zoro # G3387854
/ea
Key Features
Bore Dia.
8 mm x 7 mm
Max. RPM
20000 RPM
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MRSS20-8-7-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
8 mm x 7 mm
Outside Dia.
20 mm
Overall Length
21.50 mm
Length
21.50 mm
Set Screw Size
M4
Details
Max. RPM
20000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Weight
0.03 lbs
Style
Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.12 mm
Max. Angular Misalignment
3 deg
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1.9 Nm/Deg
B1 Shaft Penetration
8.6 mm
Screw Seating Torque
1.76 Nm
Screw Finish
Bright
Number of Screws
4
Moment of Inertia
8.8 g.cm^2
Bore Tolerance
+0.020 mm / -0.000 mm
Dynamic Torque Reversing
1.30 Nm
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Axial Motion
0.50 mm
B2 Shaft Penetration
8.6 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
1.95 Nm
Measurement Type
Metric
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 20,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 8mm x 7mm bores, 20.0mm OD, and 21.50mm length. This short style slit coupling can fit in confined spaces where the long style may not fit. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.