  • Mfr # JD12/19-92Y
  • Zoro # G2976425
/ea
Key Features
Size - Jaw Couplings
JC12/MJC19/MJS19
Color
Yellow
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.004 in
Max. Axial Misalignment (In.)
0.02 in
HP Rating @ 100 RPM
0.0285
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JD12/19-92Y
Country of Origin
United States
Dimensions
Size - Jaw Couplings
JC12/MJC19/MJS19
Width (In.)
0.25 in
Coupling Size
JC12, JS12, MJC19, MJS19
Spider Width
0.28 in
Outside Diameter
3/4 in
Details
Color
Yellow
0.004 in
Max. Axial Misalignment (In.)
0.02 in
HP Rating @ 100 RPM
0.0285
Max. RPM
8,000 RPM
Type
Urethane Spider
Torque (In.-Lbs.)
9
Item
Jaw Coupling Insert
Max. Torque (In.-Lbs.)
18
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Item - Jaw Coupling Spiders
Curved Jaw Coupling Insert
Rated Torque
18 in-lb
Max. Angular Misalignment
0.9 Degrees
Temp. Range
-10 Degrees to 180 Degrees F
Material - Spiders
Urethane
Serviceable Temp. Range (F)
-10 to 180
Axial Motion
0.02 in
Working Torque
9 in-lb
Angular Misalignment
0.9 Degrees
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Zero Backlash
Yes
Fail Safe
Yes
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Durometer Hardness
92A
Maximum Speed
8,000 RPM
System of Measurement
Inch
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Deform Torque
18 lb-in
Compatible Hub Manufacturer Part Number
JC12, JS12, MJC19, MJS19
Number of Teeth
4
Parallel Misalignment
0.004 in
Spider Material
Polyurethane
Horsepower @ 100 RPM
0.0285 hp
Torsional Stiffness
3.9 in-lb/Deg
Weight
0.0027 lb
Maximum Torque
9 in-lb
Full Bearing Support Required
Spider Type
Solid Center Spider
Description
Jaw Coupling Insert, Coupling Size JC12, JS12, MJC19, MJS19, Outside Diameter 3/4 in, System of Measurement Inch, Maximum Speed 8,000 RPM, Horsepower @ 100 RPM 0.0285 hp, Spider Material Polyurethane, Maximum Torque 9 in-lb, Parallel Misalignment 0.004 in, Durometer Hardness 92A, Axial Motion 0.02 in, Angular Misalignment 0.9 Degrees , Color Yellow, Compatible Hub Manufacturer Part Number JC12, JS12, MJC19, MJS19, Deform Torque 18 lb-in, Fail Safe Yes