  • Mfr # TTMP-10WF
  • Zoro # G3067430
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Rubber
Max. Diameter
10 in
Nominal Size
10 in
For Use In
Rigid Pipes
Min. Dia.
0.38 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TTMP-10WF
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Diameter
10 in
Nominal Size
10 in
Min. Dia.
0.38 in
For Minimum Pipe Inside Diameter
0.38 in
For Pipe Size
10 in
For Maximum Pipe Inside Diameter
10 in
Overall Height
10.5 in
Bypass Connection Size
1/2 in
Details
Material
Rubber
For Use In
Rigid Pipes
Max. Back Pressure
40 ft of Head
Type
Mechanical
Item
Test Plug
Application
Mechanical Testing
Plug Seal Material
Natural Rubber
Head Type
Long-Reach Handle
Plug Seal Location
Inside Pipe
Maximum Back Pressure (Air)
20 psig
Plate Material
Galvanized Steel
Features
2-Stage Locking Pin, No Backsplash Draining
Handle Material
Galvanized Steel
For Material Type
Cast Iron
Included Water Fill Port/Hose
Water Fill Port with Hose Included
For Use On
Rigid Pipe
Bypass Connection Type
NPS
Maximum Back Pressure (Water)
40 ft of head
Bypass Thread Gender
Female
Description
Test Plug, Bypass Connection Size 1/2 in, Bypass Connection Type NPS, Bypass Thread Gender Female, For Maximum Pipe Inside Diameter 10 in, For Minimum Pipe Inside Diameter 0.38 in, For Pipe Size 10 in, Handle Material Galvanized Steel, Included Water Fill Port/Hose Water Fill Port with Hose Included, Maximum Back Pressure (Air) 20 psig, Maximum Back Pressure (Water) 40 ft of head, Overall Height 10.5 in, Padlock Shackle Diameter Not Applicable, Plate Material Galvanized Steel