  • Mfr # E0011BL/10H
  • Zoro # G3878314
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Blue
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E0011BL/10H
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
10 1/2
Length
11"
Glove Length
11 in
Size - Numeric
10 1/2
Details
Item
Electrical-Insulating Gloves
Color
Blue
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Voltage Class
Class 00
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM D 120, IEC EN60903
Includes
Pair of Electrical Insulating Gloves
AC Test Voltage
AC Max. Use Voltage
500
Class
00
Series
E0011BL
Proof Test Voltage (AC)
2,500V AC
Electrical Insulating Type
Type II
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Cuff-End Color
Brand and Series
Salisbury E0011BL
Max. Use Voltage
500V AC/750V DC
Description
Electrical-Insulating Gloves, Standards ASTM D 120, IEC EN60903, Brand and Series Salisbury E0011BL, Cuff Style Straight, Cuff-End Color Blue, Electrical Insulating Glove Color Blue, Electrical Insulating Type Type II, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 11 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 10 1/2, Max. Use Voltage 500V AC/750V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 2,500V AC, Proof Test Voltage (DC) 10,000V DC, Series E0011BL