  • Mfr # E0014B/12
  • Zoro # G5264701
/pr
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E0014B/12
Country of Origin
United States
Dimensions
Glove Size
12
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
12
Details
Item
Electrical-Insulating Gloves
Color
Black
Cuff Style
Straight
Glove Materials
Rubber
Max. Use Voltage (AC)
500V AC
Max. Use Voltage (DC)
750V DC
Voltage Class
Class 00
Glove Hand Style
Left and Right
Standards
ASTM D 120, IEC EN60903
Includes
Pair of Electrical Insulating Gloves
Series
E0014B
Proof Test Voltage (AC)
2,500V AC
Cuff-End Color
Max. Use Voltage
500V AC/750V DC
Electrical Insulating Type
Type I
Proof Test Voltage (DC)
10,000V DC
Brand and Series
Salisbury E0014B
Description
Electrical-Insulating Gloves, Standards ASTM D 120, IEC EN60903, Brand and Series Salisbury E0014B, Cuff Style Straight, Cuff-End Color Black, Electrical Insulating Glove Color Black, Electrical Insulating Type Type I, Glove Hand Style Left and Right, Glove Length 14 in, Glove Materials Rubber, Glove Size 12, Max. Use Voltage 500V AC/750V DC, Max. Use Voltage (AC) 500V AC, Max. Use Voltage (DC) 750V DC, Proof Test Voltage (AC) 2,500V AC, Proof Test Voltage (DC) 10,000V DC, Series E0014B