Samsung 42in Class OLED 4K HDR Gaming TV S90D Series QN42S90DAEXZA
42in Class OLED 4K HDR Gaming TV S90D Series (Discontinued)
  • Mfr # QN42S90DAEXZA
  • Zoro # G214012025
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QN42S90DAEXZA
Country of Origin
China
Dimensions
Width
36.8 in
Depth
1.6 in
Screen Size
42"
Size
42 in
Details
HDMI Inputs
4
Screen Refresh Rate
120 Hz
Max. Resolution
3840 x 2160
Speakers
Yes
Color
Graphite Black
For Use With
Residential
Brightness
500 Nit
Includes
Television, Legs, Remote, Charging Cable, Power Cable, Manual, Warranty
Description
  • • Discover pure blacks, bright whites and Pantone-validated color with OLED Technology
  • • Play games and content with ultra-smooth motion and virtually no lag or blur with Motion Xcelerator 144Hz