Samsung 50in QLED 2160p 120Hz 4K QN50Q80CAFXZA
50in QLED 2160p 120Hz 4K (Discontinued)
  • Mfr # QN50Q80CAFXZA
  • Zoro # G512512203
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QN50Q80CAFXZA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
43.9"
Depth
1.9"
Height
25.7"
Height with Stand
27.70"
Screen Size Class
50"
Viewable Screen Size
49.5"
Width with Stand
43.90"
Depth with Stand
9.30"
Details
Series
Q80C
Input Voltage
120 V AC
Internet Access
Yes
Wireless LAN
Yes
HDMI
Stand Color
Sand Black
Input Frequency
60 Hz
VESA Mount Compatible
Digital Tuner
ClearQAM, ATSC
Maximum Resolution
3840 x 2160
Package Contents
50" Class Q80C QLED 4K Smart TV (2023), Remote Control, Power Cable, User Manual, E-Manual
Processor Type
Neural Quantum Processor 4K
Ethernet
Standard Refresh Rate
60 Hz
Virtual Assistant Supported
Bixby, Alexa, Google Assistant
Model Year
Energy Consumption per Year
162 kWh
RMS Output Power
40 W
Total Number of HDMI Ports
4
Electronic Program Guide
USB
Service Type
TV Plus
VESA Mount Standard
200 x 200
Backlight Technology
Quantum Dot LED
Sound System
Surround Sound, Dolby Atmos, Dolby MS12, Dolby
PC Streaming
Operating System
Tizen
High Dynamic Range (HDR) Type
HLG, Quantum HDR+, HDR10+
Scan Format
2160p
Video Signal Standard
4K UHDTV
Environmentally Friendly
Item
Smart LED-LCD TV
Interactive Features
Voice Assistant, Voice Guidance
Features
Product Color
Titan Black
Description
50 QLED 2160p 120Hz 4K