Samsung 83in Class OLED 4K HDR Gaming TV S90D Series QN83S90DAEXZA
83in Class OLED 4K HDR Gaming TV S90D Series (Discontinued)
  • Mfr # QN83S90DAEXZA
  • Zoro # G014012034
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QN83S90DAEXZA
Country of Origin
China
Dimensions
Width
72.9 in
Depth
1.8 in
Screen Size
83"
Size
83 in
Details
HDMI Inputs
4
Screen Refresh Rate
144 Hz
Max. Resolution
3840 x 2160
Speakers
Yes
Includes
Television, Legs, Remote, Charging Cable, Power Cable, Manual, Warranty
For Use With
Residential
Brightness
500 Nit
Color
Graphite Black
Energy Consumption per Year
452 kWh
Description
  • • Discover pure blacks, bright whites and Pantone-validated color with OLED Technology
  • • Play games and content with ultra-smooth motion and virtually no lag or blur with Motion Xcelerator 144Hz