  • Mfr # QN85QN90CAFXZA
  • Zoro # G211788077
/ea
Key Features
Internet Access
Yes
Product Type
Smart LED-LCD TV
Operating System
Tizen
Processor Type
Neural Quantum Processor 4K
Package Contents
85" Class QN90C Samsung Neo QLED 4K Smart TV (2023), Remote Control, Power Cable, User Manual, E-Manual
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QN85QN90CAFXZA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth with Stand
12.60 in
Height with Stand
45 in
Viewable Screen Size
84.5 in
Width with Stand
74.50 in
Width
74.50 in (1892 mm)
Height
42.60 in (1082 mm)
Depth
1.10 in (28 mm)
Screen Size Class
85 in
Details
Internet Access
Yes
Product Type
Smart LED-LCD TV
Operating System
Tizen
Processor Type
Neural Quantum Processor 4K
Package Contents
Features
Electronic Program Guide
Service Type
TV Plus
VESA Mount Standard
600 x 400
VESA Mount Compatible
Input Voltage
120 V AC
Energy Star
Standard Refresh Rate
120 Hz
Backlight Technology
Neo QLED
Maximum Resolution
3840 x 2160
Virtual Assistant Supported
Alexa, Bixby, Google Assistant
Model Year
2023
Scan Format
2160p
Environmentally Friendly
Product Color
Titan Black
PC Streaming
Interactive Features
Voice Assistant, Voice Guidance
Input Frequency
60 Hz
USB
High Dynamic Range (HDR) Type
HDR10+, HLG, Neo Quantum HDR
Total Number of HDMI Ports
4
HDMI
Ethernet
RMS Output Power
60 W