  • Mfr # QN85QN85CAFXZA
  • Zoro # G711787952
/ea
Key Features
HDMI
Yes
Depth with Stand
12.90 in
Internet Access
Yes
Package Contents
85" Class QN85C Samsung Neo QLED 4K Smart TV (2023), Remote Control, Power Cable, User Manual, E-Manual
Service Type
TV Plus
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QN85QN85CAFXZA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth with Stand
12.90 in
Width
74.50 in (1892 mm)
Height
42.60 in (1082 mm)
Depth
1.10 in (28 mm)
Screen Size Class
85 in
Width with Stand
74.50 in
Height with Stand
45.10 in
Viewable Screen Size
84.5 in
Details
HDMI
Internet Access
Package Contents
Service Type
TV Plus
Input Frequency
60 Hz
Energy Consumption per Year
193 kWh
VESA Mount Compatible
Backlight Technology
Neo QLED
USB
PC Streaming
Operating System
Tizen
Energy Star
Digital Tuner
ATSC, ClearQAM
Wireless LAN
Ethernet
Electronic Program Guide
Environmentally Friendly
Model Year
2023
Video Signal Standard
4K UHDTV
Product Color
Titan Black
Product Type
Smart LED-LCD TV
RMS Output Power
60 W
Features
Processor Type
Neural Quantum Processor 4K
Maximum Resolution
3840 x 2160
High Dynamic Range (HDR) Type
HDR10+, HLG, Neo Quantum HDR
Input Voltage
120 V AC
Standard Refresh Rate
120 Hz