Samsung Ultra HD TV, 50 UHD 2160p 120Hz 4K UN50CU7000FXZA
Ultra HD TV, 50 UHD 2160p 120Hz 4K (Discontinued)
  • Mfr # UN50CU7000FXZA
  • Zoro # G912221996
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UN50CU7000FXZA
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
44"
Depth
2.4"
Height
25.4"
Width with Stand
44"
Viewable Screen Size
49.5"
Depth with Stand
9.90"
Screen Size Class
50"
Height with Stand
28.30"
Details
Series
CU7000
Operating System
Tizen
Energy Consumption per Year
125 kWh
VESA Mount Standard
200 x 200
Model Year
2023
Sound System
Dolby MS12, Dolby
Wireless LAN
Yes
Input Voltage
120 V AC
VESA Mount Compatible
Yes
Internet Access
Standard Refresh Rate
60 Hz
Total Number of HDMI Ports
3
HDMI
Digital Tuner
ATSC, ClearQAM
Maximum Resolution
3840 x 2160
Stand Color
Titan Gray
Package Contents
50" Class CU7000 Crystal UHD 4K Smart TV (2023), Remote Control, Power Cable, User Manual, E-Manual, Batteries
Scan Format
2160p
RMS Output Power
20 W
Ethernet
Virtual Assistant Supported
Google Assistant, Alexa
USB
High Dynamic Range (HDR) Type
HLG, HDR10+
Backlight Technology
LED
PC Streaming
Service Type
TV Plus
Input Frequency
60 Hz
Video Signal Standard
4K UHDTV
Electronic Program Guide
Item
Smart LED-LCD TV
Description
50 UHD 2160p 60Hz 4K PurColor, 3 HMDI ports, Crystal Processor 4K, Object Tracking Sound Lite, Adaptive Sound, Included Accessory: IR Remote