  • Mfr # QUADRO4112PD-WS-24
  • Zoro # G401215819
/ea
See details
Key Features
Door Type
Pocket
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QUADRO4112PD-WS-24
Size
24" x 80"
Details
Door Type
Pocket
Description
SartoDoors - European doors of modern and traditional design. Best choice for bedroom, bathroom or closet - warm look and bright colors, high quality materials and soft opening. Finish - eco-veneer. Door made of solid MDF. Fully finished from both sides. Thickness of the door - 1 3/5". 1/4” frosted opaque glass with privacy function. Doors are not pre-drilled for the hardware. Set includes: - glass door slab; - casings (2.95” wide); - pocket frames; - track; - hangers; - door guide; - bumper; -pulls; - mounting screws; Pocket Doors Frame Set Includes: (1ea) frame header with preinstalled heavy-duty aluminum track; (2ea) steel wrapped upright pairs; (2ea) self-adjusting floor anchors; (2ea) 3-wheel door hangers, (1ea) door guide; (1ea) door stop; wrench, screws and instructions. Easily assembled and structurally strong pocket door frame; Designed for fast installation in standard 2 x 4 timber or steel frame walls typically sheeted with drywall; NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requirements the safest materials. We take care about your family. SartoDoors are recommended for Applying in hospitals, childcare centers and networks catering. SOUND ATTENUATIONDoor's 1 3/5” thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.CONSTRUCTIONDoor is manufactured from a single piece of wood and will give several generations of normal usage with minimal care.