  • Mfr # QUADRO4111DBD-BLK-56
  • Zoro # G409168957
/ea
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Matte Black
Door Width
1.6
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
QUADRO4111DBD-BLK-56
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
56" x 80" ( 2* 28x80)
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Matte Black
Description
SET INCLUDES:- 2 doors slabs;- Trims 2.95in wide;- 2 tracks;- 4 door hangers with wheels;- 2 floor guide;- 2 door stops;- 2 round pulls;- all mounting screws;Doors are Not Pre-drilled! It is not recommended to paint.Thickness of the door slab is 1 9/16in.Introducing the Modern Closet Bypass Doors from the Quadro collection, a perfect choice for those looking to update their closet space with a modern and functional design. Made from high-quality wood and MDF, these doors are finished with a stylish matte black color that adds a touch of sophistication to any space.These bypass doors are perfect for those looking to maximize their closet space without sacrificing style or functionality. The doors slide smoothly and efficiently, creating a seamless look that enhances the overall design of your space.Whether you're renovating your home or updating your office space, the Modern Closet Bypass Doors from the Quadro collection are the perfect choice. With their sleek design and high-quality construction, these doors are sure to impress. Order yours today and experience the beauty and functionality of these modern closet bypass doors.SOLID COREsolid wood core made by laminated MDF using Ciplex technology.CIPLEX by SARTOHigh-end film layer that is applied on top of the laminated MDF. NO FORMALDEHYDEEnvironmentally friendly using only latest eco-friendly materials. Company requires use of only the safest materials. We care about our planet, the environment and you and your loved ones. Sarto Doors are Ideal for use in hospitals and childcare centers.SOUND ATTENUATIONDoor's 40mm thick solid wood construction yields 30% noise reduction over standard doors.