  • Zoro # G812110000
Key Features
Voltage
120V
Watts
4W
Bulb Base Type
Medium (E26)
Bulb Shape
CA10
Bulb Housing
Glass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S21885
Zoro #
G812110000
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4.33 in
Bulb Dia.
1.38 in
Details
Voltage
120V
Watts
4W
Bulb Base Type
Medium (E26)
Bulb Shape
CA10
Bulb Housing
Glass
Color Temperature
Natural Light
Dimmable
Yes
Lumens
350L
Rated Life
15000
Light Technology
LED
Bulb Primary Application
Lighting
Bulb Beam Angle
300 Degrees
Wattage Equivalency
40 watts
Bulb Finish
Clear
Indoor/Outdoor Usage
Indoor;Outdoor
For Enclosed Fixtures
Yes
Light Color
Natural Light
Standards
cETLus - Listed, FCC, Wet, RoHS
Bulb Designation
Color Rendering Index
90
Bulb Operating Temp. Range
-20C (-4F) to +45C (+113F)
For Use With
Indoor/Outdoor Lighting
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 degrees celsius
Maximum Operating Temperature
45 degrees celsius
Incandescent Wattage Equivalency
40W