  • Mfr # JSS-120A60
  • Zoro # G8768880
/ea
Key Features
Blade Dia.
10 in
Max. Cut Width Right of Blade
25 1/2 in
Voltage
120 V AC
Bevel Angle Range
-1 Degrees to 46 Degrees
Max. Cutting Depth @ 0 Deg.
3 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JSS-120A60
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Blade Dia.
10 in
Max. Cut Width Right of Blade
25 1/2 in
Max. Cutting Depth @ 0 Deg.
3 1/8 in
Max. Cutting Depth @ 45 Deg.
2 1/8 in
Table Height
36 in
Overall Height
36 in
Table Width with Extension
Table Width
Cord Length
116 in
Overall Length
29 in
Dust Collection Port Size
2 1/4 in
Table Length
Overall Width
48 in
Arbor Size
5/8 in
Max. Cut Width Left of Blade
9 3/4 in
Cutting Width Left of Blade - Maximum
9 3/4 in
Cutting Depth at 0 Degrees - Maximum
Blade Diameter
10 in
Cutting Depth at 45 Degrees - Maximum
2 1/8 in
Cutting Width Right of Blade - Maximum
Details
Item
Table Saw
Voltage
120 V AC
Bevel Angle Range
-1 Degrees to 46 Degrees
Current
15 A
Max. Blade Speed
4,000 RPM
Dust Management
Yes
Table Saw Type
Portable
Bevel Stops
Continuous
Frequency
60 Hz
Blade Setback from Table Front
7 7/8 in
Variable Speed
No
Standards
CSA Approved
Features
Flesh Sensing Safety System
Table Extension Included
Yes
Tool Weight
113 lb
Series
JSS PRO
Arbor Shape
Round
Phase
Single-Phase
Plug Type
Three-Prong
Power Source
Corded
Automatic Blade Safety Retraction
Stand Type
Folding, Rolling
Includes Dust Management
Dust Management Included
Bevel Angle - Minimum
0 Degrees
Bevel Angle - Maximum
45 Degrees
Includes Automatic Blade Safety Retraction
Automatic Blade Safety Retraction Included
Blade Speed - Maximum
4,000 RPM
Speed Control
Single
Includes Table Extension
Table Extension Included
Bevel Tilt Direction
Left
Description
Table Saw, Power Source Corded, Series JSS PRO, Blade Dia. 10 in, Max. Blade Speed 4,000 RPM, Current 15 A, Horsepower Not Applicable, Arbor Size 5/8 in, Arbor Shape Round, Bevel Angle Range -1 Degrees to 46 Degrees , Bevel Stops Continuous, Max. Cutting Depth @ 0 Deg. 3 1/8 in, Max. Cutting Depth @ 45 Deg. 2 1/8 in, Table Saw Type Portable, Stand Type Folding, Rolling, Max. Cut Width Right of Blade 25 1/2 in, Max. Cut Width Left of Blade 9 3/4 in, Table Extension Included Yes