  • Mfr # VLS1P063R1S
  • Zoro # G0858521
/ea
Key Features
Contact Form
1NO
Voltage
690V AC
Number of Poles
1
Amps
63
Depth
1.72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VLS1P063R1S
Country of Origin
Italy
Dimensions
Depth
1.72 in
Height
3.07 in
Width
0.47 in
Details
Item
Additional pole
Contact Form
1NO
Voltage
690V AC
Number of Poles
1
Amps
63
Use
For Isolation
IP Rating
20
Standards
UL 508, CSA C22.2 No 14, IEC 60947-3
Color
Gray
Intermittent Duty Class
class 120 - 60 %
Range Compatibility
TeSys TeSys VARIO LS VLS3P
[Ithe] Conventional Enclosed Thermal Current
45 A
Breaking Capacity
120 A 690 V AC-22A), 320 A 690 V AC-23A), 94.5 A 690 V AC-21A)
Mechanical Robustness
vibrations 2...100 Hz Fc 0.7 g) IEC 60068-2-6, shocks 11 ms Ea 15 gn) IEC 60068-2-27
Making Capacity
120 A 690 V AC-22A, 400 A 690 V AC-23A, 94.5 A 690 V AC-21A
[Icm] Rated Short-Circuit Making Capacity
1128 A 690 V
[Ie] Rated Operational Current
60 A Ue: 600 V UL 508, 63 A AC-21A Ue: 400 V, 63 A AC-21A Ue: 500 V, 63 A AC-21A Ue: 690 V, 45 A AC-22A Ue: 400 V, 45 A AC-22A Ue: 500 V, 45 A AC-22A Ue: 690 V, 45 A AC-23A Ue: 400 V, 25 A AC-23A Ue: 500 V, 25 A AC-23A Ue: 690 V
Electrical Durability
15000 cycles AC-21
Mounting Location
left, right
Contact Operation
simultaneous
Mounting Support
DIN rail
Rated Operational Power In W
22 kW 400 V AC-23A), 22 kW 500 V AC-23A), 22 kW 690 V AC-23A)
Fire Resistance
960°C IEC 60695-2-11
Ambient Air Temperature For Operation
-25-55°C
Poles Description
1P
Rated Conditional Short-Circuit Current
50 kA 400 V 63 A gG
Mechanical Durability
100000 cycles
Ip Degree of Protection
IP20 conforming to IEC 60529
Range
TeSys
[Ue] Rated Operational Voltage
690 V AC 50/60 Hz
Suitability For Isolation
yes
Network Frequency
50/60 Hz
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
8 kV
Network Type
AC
Performance Level
high performance
[Ith] Conventional Free Air Thermal Current
63 A (at 55°C)
Contacts Type And Composition
Connections - Terminals
[Icw] Rated Short-Time Withstand Current
800 A 690 V 1 s
Tightening Torque
power circuit 1.8-2 N.m screw clamp terminals
Device Short Name
VLS1P
Ip Degree Of Protection
IP20 conforming to IEC 60529
Product Certifications
cULus || GL
Product Or Component Type
additional pole
Description
Additional pole, Use For Isolation, 63 Amps, Voltage 690V AC, 20 IP Rating, Number of Poles 1, Contact Form 1NO, Height 3.07 in, Width 0.47 in, Depth 1.72 in, Standards UL 508, CSA C22.2 No 14, IEC 60947-3