  • Mfr # 725AXXSC3ML-120A
  • Zoro # G2822267
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Screw
Number of Pins
4
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
725AXXSC3ML-120A
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.09 in
Dimensions
2.09"H, 2.67"W, 1.30"D
Body Height
1.3 in
Overall Depth
2.12 in
Body Width
2.67 in
Body Depth
1.3 in
Width
1.37 in (34.9 mm)
Depth
2.12 in (53.9 mm)
Details
Item
Enclosed Power Relay
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Screw
Number of Pins
4
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
30 A
Contact Form
SPST-NO
Contact Rating (AC)
30 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
30 A @ 28/30V
Contact Material
Silver Alloy
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Power Consumption - Relay
2.5 VA
Features
3hp @ 277V AC, LED & Button
Number of Poles
1
Standards
CE Certified, CSA Certified, IEC 60947-1, UL60947-4-1A
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 277VAC/30VDC
Hz
50/60
Input Voltage
102 to 132V AC
Operating Current
30 A at 240V AC (General Purpose), 30 A at 240V AC (Resistive Load), 30 A at 277V AC (Resistive Load), 30 A at 28V DC (Resistive Load), 30 A at 30V DC (Resistive Load)
Push-To-Test Method
Test Button
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Motor Rated
Yes
Response Time
30 msec
Weight
4.23 oz
Minimum Switching Current
100 mA
Horsepower @ 120V AC
1 1/2 hp
Dielectric Strength
4,000V AC Between Coil and Contact
Electrical Operating Durability
Horsepower @ 240V AC
3 hp
Series
Harmony(TM) 725 Power Series
Coil Resistance
5,200 ohm
Power Consumption
2.5 VA
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Status Indicator
LED Indicator
Mechanical Operating Durability
IP Rating
IP20
Frequency
50/60 Hz
CAD Available
Yes
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Rated power in W
1.5 kW 120 V tungsten
Tightening Torque
10.6...15 lb.in; 1.2...1.7 N.m
Product Range
Harmony Electromechanical Relays
Rated Power in HP
3 hp 277 V AC; 1.5 hp 120 V AC
Nominal input voltage
102...132 V AC 50/60 Hz
Average Coil Consumption
2.50 VA
Contact Composition
1 NO
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
Product Certifications
UL; CSA; CE
Series name
Power
Connections - terminals
Screw coil terminal M3.5; Screw contact terminal M4
Description
Enclosed Power Relay, Coil Voltage 120V AC, Contact Form SPST-NO, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Number of Pins 4, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 30 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 30 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.3 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 5,200 ohm, Contact Material Silver Alloy