  • Mfr # 725AXXSC3ML-240A
  • Zoro # G1324574
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
725AXXSC3ML-240A
Overall Height - Relay
2.09 in
Body Depth
1.4 in
Overall Depth
2.12 in
Body Height
1.3 in
Body Width
2.67 in
Depth
2.12 in (53.9 mm)
Width
1.37 in (34.9 mm)
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
30 A
Contact Rating (AC)
30 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
30 A @ 28/30V
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Power Consumption - Relay
2.5 VA
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 277VAC/30VDC
Features
3hp @ 277V AC, LED & Button
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Minimum Switching Current
100 mA
Power Consumption
2.5 VA
Mechanical Operating Durability
Operating Current
30 A at 240V AC (General Purpose), 30 A at 240V AC (Resistive Load), 30 A at 277V AC (Resistive Load), 30 A at 28V DC (Resistive Load), 30 A at 30V DC (Resistive Load)
Coil Resistance
21,000 ohm
Status Indicator
LED Indicator
Horsepower @ 120V AC
1 1/2 hp
Dielectric Strength
4,000V AC Between Coil and Contact
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Horsepower @ 240V AC
Input Voltage
204 to 264V AC
Rated power in W
1.5 kW 120 V tungsten
Average Coil Consumption
2.50 VA
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
Nominal input voltage
204...264 V AC 50/60 Hz
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Rated Power in HP
3 hp 277 V AC; 1.5 hp 120 V AC
Description
Enclosed Power Relay, Coil Voltage 240V AC, Contact Form SPST-NO, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Number of Pins 4, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 30 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 30 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.4 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 21,000 ohm, Contact Material Silver Alloy