  • Mfr # 725BXXBC3ML-240A
  • Zoro # G1448955
/ea
Key Features
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
6
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
725BXXBC3ML-240A
Country of Origin
China
Dimensions
Dimensions
1.94"H, 2.67"W, 1.30"D
Overall Height - Relay
1.94 in
Flat Pin Width
0.25 in
Body Height
1.3 in
Body Width
2.67 in
Body Depth
1.07 in
Overall Depth
1.94 in
Width
1.37 in (34.9 mm)
Depth
1.94 in (49.4 mm)
Details
Item
Enclosed Power Relay
Mounting Style
DIN Rail & Top Flange
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
6
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
25 A
Contact Form
DPST-NO
Contact Rating (AC)
25 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
25 A @ 28/30V
Contact Amp Rating (Resistive)
25A @ 277VAC/30VDC
Number of Poles
2
Hz
50/60
Standards
CE Certified, CSA Certified, IEC 60947-1, UL60947-4-1A
Power Consumption - Relay
2.5 VA
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Contact Material
Silver Alloy
Features
2hp @ 277V AC, LED & Button
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Status Indicator
LED Indicator
Horsepower @ 120V AC
1 hp
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
IP Rating
IP40
Operating Current
25 A at 240V AC (General Purpose), 25 A at 240V AC (Resistive Load), 25 A at 277V AC (Resistive Load), 25 A at 28V DC (Resistive Load), 25 A at 30V DC (Resistive Load)
Weight
4.23 oz
Series
Harmony(TM) 725 Power Series
Response Time
30 msec
Input Voltage
204 to 264V AC
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Electrical Operating Durability
Horsepower @ 240V AC
2 hp
Push-To-Test Method
Test Button
Frequency
50/60 Hz
Minimum Switching Current
100 mA
Dielectric Strength
2,000V AC Between Poles, 4,000V AC Between Coil and Contact
Mechanical Operating Durability
Motor Rated
Yes
Coil Resistance
21,000 ohm
Power Consumption
2.5 VA
Series name
Power
Average Coil Consumption
2.50 VA
Contact Composition
2 NO
Connections - terminals
Quick-connect terminal strips 6.35 x 0.8 mm
Nominal input voltage
204...264 V AC 50/60 Hz
Product Range
Harmony Electromechanical Relays
Product Certifications
UL; CSA; CE
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
Rated power in W
1.3 kW 120 V tungsten
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Rated Power in HP
1 hp 120 V AC; 2 hp 277 V AC
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 240V AC, Contact Form DPST-NO, Current Rating 25 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.25 in, Number of Pins 6, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 25 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 25 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 hp, Horsepower @ 240V AC 2 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.07 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 21,000 ohm