  • Mfr # LC1D25LE7
  • Zoro # G2672853
Coil Voltage
208V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
LC1D25LE7
Country of Origin
France
Overall Height
3.35 in
Overall Depth
3.62 in
Overall Width
1.77 in
Coil Voltage
208V AC
Standards
Frame / Series / Class / Code
TeSys
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 1 Phase - 230V
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Reversing
No
Series
TeSys Deca
Tightening Torque
1.7 Nm (Control Circuit), 2.5 Nm (Power Circuit)
Mechanical Durability
15 Mcycles
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Watts Loss
2 to 3W
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 63 A (Type 1 Power Circuit), 40 A (Type 2 Power Circuit)
Rated Short-Time Withstand Current
240 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 380 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 50 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 120 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Impedance
2 mOhm
Net Weight
0.37 kg
Features
Without Built-In Suppressor Module
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 450 A @ 440V (Power Circuit)
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out AC: 0.3 to 0.6 Uc (at -40 to 70°C 50/60 Hz); Operational AC: 0.8 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 50 Hz), 0.85 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 60 to 70°C 50/60 Hz)
Max. Operating Watts
5.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3), 11 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3), 11 kW (at 415 to 440V AC 50/60 Hz AC-3), 15 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3), 15 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3), 5.5 kW (at 400V AC 50/60 Hz AC-4), 5.5 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3e), 11 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3e), 11 kW (at 415 to 440V AC 50/60 Hz AC-3e), 15 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3e), 15 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3e)
Operating Time
12 to 22 ms (Closing), 4 to 19 ms (Opening)
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Rated Breaking Capacity
450 A @ 440V
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Inrush VA
70 VA
Electrical Durability
1.65 Mcycles (25 A, AC-3, Less than 440 V); 1.4 Mcycles (40 A, AC-1, Less than 440 V); 1.65 Mcycles (25 A, AC-3e, Less than 440 V)
Shock Resistance
8 G for 11 ms (Contactor Open), 15 G for 11 ms (Contactor Closed)
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Hold VA
7.5 VA (at 60 Hz 20°C), 7 VA (at 50 Hz 20°C)
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
Full Load Current - Resistive
40 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Maximum Voltage Rating
690V AC
Embedded Surge Suppressor
No
Number of Normally Open Main Contacts
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Phase
Three
Electrical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Contactor Style
IEC
Includes Auxiliary Contacts
Yes
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Full Load Current - Inductive
25 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Frequency
50/60 Hz
Mechanical Operating Durability
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 40 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The IEC Magnetic Contactor is a 3-pole, non-reversing, IEC-style switching device rated for operation within specified load types and conditions. Compatible with 208 V AC supply within specified parameters. Equipped with screw clamp terminals suitable for wiring as per installation instructions. The unit includes two auxiliary contacts (1NO/1NC) and is part of the TeSys Deca family, does not include surge suppression features and does not include an enclosure; suitable for use in protected environments only.
Key features:
  • Poles and contacts: 3 poles; 3 normally open main contacts
  • Auxiliary contacts: 2 total (1NO/1NC)
  • Coil and frequency: 208 V AC coil; 50/60 Hz
  • Reversing: Non-Reversing
  • Frame/series and style: TeSys Deca; IEC
  • Mounting and terminals: DIN Rail, Plate mounting; Screw Clamp terminals
  • Rated for operation at up to 690 V AC in three-phase systems under specified conditions
  • Load ratings: 25 A inductive, 40 A resistive
  • Enclosure and protection: Does not include an enclosure; IP20; includes protective cover
  • Physical specs: Net weight 0.37 kg; dimensions approximately depth 3.62 in, height 3.35 in, width 1.77 in