  • Mfr # LC2D18B7V
  • Zoro # G2348245
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LC2D18B7V
Country of Origin
France
Dimensions
Working Height
Up to 9842.52 ft
Overall Height
3.03 in
Overall Depth
3.39 in
Overall Width
3.54 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
Frame / Series / Class / Code
TeSys
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
HP @ 1 Phase - 230V
Includes
Mechanical Interlock
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Yes
Series
TeSys Deca
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Non-Overlap Time
1.5 ms
Inrush VA
70 VA
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out AC: 0.3 to 0.6 Uc (at -40 to 70°C 50/60 Hz); Operational AC: 0.8 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 50 Hz), 0.85 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 60 to 70°C 50/60 Hz)
Net Weight
0.707 kg
IP Rating
IP20
Operating Time
12 to 22 ms (Closing), 4 to 19 ms (Opening)
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Impedance
2.5 mOhm
Tightening Torque
1.7 Nm (Control Circuit), 1.7 to 2.5 Nm (Power Circuit)
Max. Operating Watts
4 kW (at 220 to 230V AC 50 Hz), 7.5 kW (at 380 to 400V AC 50 Hz), 9 kW (at 415 to 440V AC 50 Hz), 10 kW (at 500V AC 50 Hz), 10 kW (at 660 to 690V AC 50 Hz)
Includes Protective Cover
Yes
Hold VA
7.5 VA (at 60 Hz 20°C), 7 VA (at 50 Hz 20°C)
Rated Breaking Capacity
300 A @ 440V
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 50 A (Type 1 Power Circuit), 35 A (Type 2 Power Circuit)
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Rated Short-Time Withstand Current
40 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 84 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 145 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 240 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 300 A @ 440V (Power Circuit)
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Fire Rating
UL 94 V1
Electrical Durability
1.65 Mcycles (18 A, AC-3, Less than 440 V); 1 Mcycles (32 A, AC-1, Less than 440 V)
Rated Insulation Volts
600/690V
Application
Motor Control, Resistive Load
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Mechanical Durability
15 Mcycles
Operating Speed
3600 cycles per hr
Overvoltage Category
CAT III
Shock Resistance
15 G for 11 ms (Contactor Closed), 10 G for 11 ms (Contactor Open)
Features
Without Built-In Suppressor Module; Preassembled with Reversing Power Busbar
Watts Loss
2 to 3W
Electrical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
5 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Frequency
50/60 Hz
Maximum Voltage Rating
690V AC
Embedded Surge Suppressor
No
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Contactor Style
IEC
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Full Load Current - Inductive
18 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Includes Auxiliary Contacts
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Mechanical Operating Durability
Number of Normally Open Main Contacts
Full Load Current - Resistive
32 A
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 32 A (at 60°C Power Circuit)
Description
The SCHNEIDER ELECTRIC - IEC Magnetic Contactor is intended for use in motor control and resistive load applications. It's compatible with a coil voltage of 24V AC, and features an auxiliary contact configuration of 1NO/1NC. The unit comes preassembled with a reversing power busbar and does not include an embedded surge suppressor. With no enclosure, the device has an IP rating of IP20 and adheres to the TeSys frame/series/class/code. Its electrical durability ranges from 1 Mcycles (32 A, AC-1, Less than 440 V) to 1.65 Mcycles (18 A, AC-3, Less than 440 V), while its mechanical durability stands at 15 Mcycles.
Key Features:
  • Operates on a frequency of 50/60 Hz
  • Full Load Amps: Inductive -18 A; Resistive -32 A
  • Operating temperatures can range from as low as-40 Degrees F to as high as140 Degrees F
  • Mounting style options include DIN Rail or Plate mounting.
  • Rated insulation volts stand at600/690V while maximum voltage rating reaches up to690V AC.