  • Mfr # LC1D40AT7
  • Zoro # G1147115
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LC1D40AT7
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Working Height
Up to 9842.52 ft
Overall Height
4.8 in
Overall Width
2.17 in
Overall Depth
4.72 in
Details
Item
IEC Magnetic Contactor
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
480V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
Reversing
No
HP @ 3 Phase - 575V
30 hp
HP @ 1 Phase - 230V
5
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Includes
Everlink Power Connections
Series
TeSys Deca
Operating Speed
3600 cycles per hr
Rated Breaking Capacity
800 A @ 440V
Shock Resistance
10 G for 11 ms (Contactor Open), 15 G for 11 ms (Contactor Closed)
Rated Making Capacity
140 A (AC Signalling Circuit), 250 A (DC Signalling Circuit), 800 A @ 440V (Power Circuit)
Switching Voltage
17 V (Signalling Circuit)
Fuse Amps
10 A (Signalling Circuit), 80 A (Type 1 Power Circuit), 80 A (Type 2 Power Circuit)
Impulse Withstand Voltage
6 kV
Vibration Resistance
4 G (Contactor Closed), 2 G (Contactor Open)
Net Weight
0.85 kg
Includes Protective Cover
Yes
Tightening Torque
1.7 Nm (Control Circuit), 2.5 to 8 Nm (Power Circuit)
Environmental Attributes
Mercury Free, PVC Free, Toxic Heavy Metal Free, Pollution Degree 3
Control Circuit Voltage Limits
Drop-Out AC: 0.3 to 0.6 Uc (at -40 to 70°C 60 Hz) , Operational AC: 0.85 to 1.1 Uc (at -40 to 60°C 60 Hz), 1 to 1.1 Uc (at 60 to 70°C 60 Hz)
Overvoltage Category
CAT III
Insulation Resistance Range
Greater Than 10 MOhms (Signalling Circuit)
Non-Overlap Time
1.5 ms
Hold VA
13 VA
Max. Operating Watts
18.5 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3), 11 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3), 22 kW (at 415 to 440V AC 50/60 Hz AC-3), 22 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3), 30 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3), 9 kW (at 400V AC 50/60 Hz AC-4), 18.5 kW (at 380 to 400V AC 50/60 Hz AC-3e), 11 kW (at 220 to 230V AC 50/60 Hz AC-3e), 22 kW (at 415 to 440V AC 50/60 Hz AC-3e), 22 kW (at 500V AC 50/60 Hz AC-3e), 30 kW (at 660 to 690V AC 50/60 Hz AC-3e)
Features
Without Built-In Suppressor Module
Inrush VA
140 VA
IP Rating
IP20
Mechanical Durability
6 Mcycles
Fire Rating
UL 94 V1
Application
Motor Control, Resistive Load
Operating Time
4 to 19 ms (Opening), 12 to 26 ms (Closing)
Electrical Durability
1.4 Mcycles (60 A, AC-1, Less than 440 V); 1.5 Mcycles (40 A, AC-3, Less than 440 V); 1.5 Mcycles (40 A, AC-3e, Less than 440 V)
Rated Insulation Volts
600/690V
Watts Loss
4 to 5W
Impedance
1.5 mOhm
Signalling Circuit Frequency
25 to 400 Hz
Rated Short-Time Withstand Current
320 A (at 40°C for 10 s Power Circuit), 720 A (at 40°C for 1 s Power Circuit), 72 A (at 40°C for 10 min Power Circuit), 165 A (at 40°C for 1 min Power Circuit), 100 A (For 1 s Signalling Circuit), 120 A (For 500 ms Signalling Circuit), 140 A (For 100 ms Signalling Circuit)
Switching Current
5 mA (Signalling Circuit)
Full Load Current - Inductive
40 A
Contactor Style
IEC
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Number of Normally Open Main Contacts
Resistance Properties
Fire Resistant, Insulation Resistant
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
10 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Frequency
50/60 Hz
Full Load Current - Resistive
60 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
30 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
3 hp
Phase
Three
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Embedded Surge Suppressor
No
Mounting Style
DIN Rail, Plate
Electrical Operating Durability
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Conventional Free Air Thermal Current
10 A (at 60°C Signalling Circuit), 60 A (at 60°C Power Circuit)
Description
Schneider Electric’s IEC Magnetic Contactor is rated for operation within the specified voltage ranges and compliant with relevant IEC standards. It uses an electromagnetic coil to open and close its main contacts, suitable for controlling motors, resistive loads, and similar applications within specified parameters. This 3-pole, non-reversing contactor includes a 480 V AC coil; compatible with standard panel mounting configurations; auxiliary contacts are included as specified.
Key features:
  • Poles: 3; Phase: Three
  • Action: Non-Reversing
  • Coil Voltage: 480 V AC; Rated Voltage: 690 V AC; 300 V DC
  • Auxiliary contacts: 2 total (1 NO / 1 NC); Auxiliary Contact Form: 1NC/1NO
  • Main contacts: 3 normally open
  • Connection: Control Circuit: Screw Clamp Terminals; Power Circuit: EverLink BTR Screw Connectors
  • Series/Style: TeSys Deca; Contactor Style: IEC
  • Enclosure: Has no enclosure; IP rating: IP20 according to applicable standards
  • Dimensions: 2.17 in W x 4.80 in H x 4.72 in D
  • Weight: 0.85 kg
  • Frequency: 50/60 Hz
  • Inrush/holding: Hold VA 13; Non-specified items omitted
  • Impulse withstand: 6 kV