  • Zoro # G603481173
/ea
Key Features
Number of Poles
3
Operator
Push Button
Phase
3
Current AC
4 A
Series
TeSys Easy
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GP2E08
Zoro #
G603481173
UPC #
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Width
1.77 in
Overall Height
3.5 in
Overall Depth
3.09 in
Mounting Hole Distance - Height
1.97 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Details
Item
Manual Motor Starter
Number of Poles
Operator
Push Button
Phase
Current AC
4 A
Series
TeSys Easy
Standards
cUL, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-4-1, RoHS, UL 60947-4-1
Pilot Light
No
Description/Special Features
Thermal-Magnetic Trip Unit Technology
HP @ 3 Phase - 575V
3 hp
Phase Loss Sensitivity
Yes
HP @ 1 Phase - 230V
1/3 hp
HP @ 3 Phase - 460-575V
2 hp
Suitability For Isolation
yes IEC 60947-1
Operating Altitude
6561.68 ft (2000 m)
Protective Treatment
TH
Power Dissipation Per Pole
2.5 W
Phase Failure Sensitivity
yes IEC 60947-4-1
Ambient Air Temperature For Storage
-40-80°C
Fixing Mode
35 mm symmetrical DIN rail clipped || panel screwed with adaptor plate)
Trip Unit Rating
2.5-4 A
Network Type
AC
Magnetic Tripping Current
51-51 A
Trip Unit Technology
thermal-magnetic
Maximum Operating Rate
25 cyc/h
Fire Resistance
960°C IEC 60695-2-1
Operating Position
any position
Device Short Name
GP2E
Product Name
Easy TeSys GP2E
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV IEC 60947-2
Utilisation Category
AC-3 IEC 60947-4-1 || category A IEC 60947-2
Tightening Torque
1.7 N.m screw clamp terminals
Range
Easy TeSys
Rated Duty
continuous IEC 60947-4-1
Device Application
motor
Ik Degree Of Protection
IK04
Resistance Properties
Fire Resistant
Starter Style
IEC
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3/4 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3/4 hp
Electrical Operating Durability
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1/3 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/8 hp
Overload Protection Type
Thermal
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Minimum Overload Relay Current Setting
2.5 A
Frequency
50/60 Hz
Terminal Connection Type
Screw Clamp Terminals
Mounting Style
DIN Rail
Includes Pilot Light
No
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
IP Rating
IP20
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity
100 % 230/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 100 % 400/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 100 % 440 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 100 % 500 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 75 % 690 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2
Description
Manual Motor Starter, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1/8 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 1/3 hp, Maximum Voltage Rating 690V AC, Number of Poles 3, Operator Push Button, Phase Three, Current AC 4 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 3/4 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 3/4 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 2 hp, Series TeSys Easy, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 3 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 4 A