  • Mfr # LUCC32FU
  • Zoro # G1826167
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
110-240V AC/110-220V DC
Phase
Single
Thermal Setting Range (A)
8.00 to 32.00
For Use With
LUxS32 Power Bases, Mfr. Series LUxB32
Standards
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LUCC32FU
Country of Origin
France
Dimensions
Height
66 mm
Depth
60 mm
Width
45 mm
Details
Item
Overload Module
Voltage
110-240V AC/110-220V DC
Phase
Single
Thermal Setting Range (A)
8.00 to 32.00
For Use With
Standards
Trip Class
10
Sensing Method
Electronic
Number of Poles
3
Features
Earth Fault Protection
Trip Class - Overload
10
Reset Type - Relay
Manual
Current Range
8.00 to 32.0A
Compatible with Series
TeSys Ultra
Compatible with Manufacturer Model Number
Maximum Voltage Rating
690V AC
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Maximum Rated Motor Current Adjustment
32 A
Minumum Rated Motor Current Adjustment
8 A
Coil Voltage
110-240V AC/DC
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Terminal Connection Type
Wire Leads
Reset Type
Manual
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
For Use With Mfr. Model Number
Product Or Component Type
advanced control unit
Device Application
motor control || motor protection
Ambient Air Temperature For Storage
-40-85°C
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV IEC 60947-6-2
[Uc] Control Circuit Voltage
110 to 240 V AC || 110 to 220 V DC
Load Type
single-phase motor
Device Short Name
LUCC
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Range
TeSys
Immunity To Radioelectric Fields
10 V IEC 61000-4-6
Immunity To Microbreaks
3 ms
Shock Resistance
10 gn power poles open IEC 60068-2-27 || 15 gn power poles closed IEC 60068-2-27
Operating Altitude
6561.68 ft (2000 m)
Network Frequency
40 to 60 Hz
Ip Degree Of Protection
Resistance To Radiated Fields
10 V/m 3 IEC 61000-4-3
Safe Separation Of Circuit
400 V SELV between the control and auxiliary circuits IEC 60947-1 || 400 V SELV between the control or auxiliary circuit and the main circuit IEC 60947-1
Heat Dissipation
3-3 W control circuit with LUB32 || 3-3 W control circuit with LUB38
Typical Current Consumption
280 mA 110 to 240 V AC I maximum while closing with LUB32 || 280 mA 110 to 240 V AC I maximum while closing with LUB38 || 280 mA 110 to 220 V DC I maximum while closing with LUB32 || 280 mA 110 to 220 V DC I maximum while closing with LUB38 || 25 mA 110 to 240 V AC I rms sealed with LUB32 || 25 mA 110 to 240 V AC I rms sealed with LUB38 || 25 mA 110 to 220 V DC I rms sealed with LUB32 || 25 mA 110 to 220 V DC I rms sealed with LUB38
Tripping Threshold
14.2 x Ir +/- 20 %
Fixing Mode
plug-in front face)
Motor Power Kw
7.5 kW 400 to 440 V AC 50/60 Hz 1 phase
Operating Time
Function Available
Thermal Overload Class
class 10 40-60 Hz -25-55°C IEC 60947-6-2 || class 10 40-60 Hz -25-55°C UL 508
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV 3 in open air IEC 61000-4-2 || 8 kV 4 on contact IEC 61000-4-2
Fire Resistance
960°C parts supporting live components IEC 60695-2-12 || 650°C IEC 60695-2-12
[Ui] Rated Insulation Voltage
690 V IEC 60947-6-2 || 600 V UL 60947-4-1 || 600 V CSA C22.2 No 60947-4-1
Immunity To Voltage Dips
70 % / 500 ms IEC 61000-4-11
Product Compatibility
Product Specific Application
basic protection and advanced functions, communication
Protective Treatment
TH IEC 60068
Product Name
TeSys Ultra
Utilisation Category
AC-44 || AC-43 || AC-41
Control Circuit Voltage Limits
88 to 264 V AC 110 to 240 V in operation || 88 to 242 V DC 110 to 220 V in operation || 55 V AC 110 to 240 V drop-out || 55 V DC 110 to 220 V drop-out
Vibration Resistance
2 gn 5-300 Hz power poles open IEC 60068-2-6 || 4 gn 5-300 Hz power poles closed IEC 60068-2-6
[Ue] Rated Operational Voltage
690 V AC
Reset
manual reset
Product Certifications
CE || UL || CSA || CCC || EAC || ASEFA || ATEX || Marine
Compatibility Code
LUCC
Resistance To Fast Transients
2 kV 3 serial link IEC 61000-4-4 || 4 kV 4 all circuits except for serial link IEC 61000-4-4
Thermal Protection Adjustment Range
8-32 A
Non-Dissipating Shock Wave
1 kV serial mode IEC 60947-6-2 || 2 kV common mode IEC 60947-6-2
Compatible with Manufacturer Model No.
Compatible with Mfr. Model No.
For Use with Mfr Model Number
Compatible Pump Manufacturer Part Number
Compatible Mfr. Model Number
Description
Overload Module, Maximum Rated Motor Current Adjustment 32 A, Minumum Rated Motor Current Adjustment 8 A, Coil Voltage 110-240V AC/DC, Compatible with Series TeSys Ultra, Terminal Connection Type Wire Leads, Trip Class 10, Phase Single, Maximum Voltage Rating 690V AC, Reset Type Manual, Standards ASEFA, ATEX Compliant, CCC, CE, CSA, CSA C22.2, EAC, EN 60947-6-2, Green Premium RoHS/REACH, IEC 60947-6-2, UL Listed, Compatible with Grainger Part Number 5AB64, 5AB68