  • Mfr # 792XBXM4L-24A
  • Zoro # G0059249
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
792XBXM4L-24A
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
1.54 in
Body Height
1.07 in
Body Depth
1.57 in
Body Width
0.83 in
Flat Pin Width
0.02 in
Overall Depth
1.81 in
Width
0.83 in (21 mm)
Depth
1.07 in (27.2 mm)
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
12 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
12 A @ 120V, 12 A @ 277V
Contact Rating (DC)
12 A @ 30V, 12 A @ DC-1 (NO), 6 A @ DC-1 (NC)
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Power Consumption - Relay
1.2 VA
Contact Material
Gold Flashed Silver
Status Indicator
LED Indicator, Mechanical Flag
Socket
Mfr. No. 70-782EL8
Socket Code
Q
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Minimum Switching Current
10 mA
Dielectric Strength
1,300V AC Between Contacts, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Poles
Input Voltage
24V AC
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
IP Rating
IP40
Coil Resistance
177 ohm
Weight
1.31 oz
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Horsepower @ 240V AC
1 hp
Maximum Switching Voltage
250V AC, 300V DC
Push-To-Test Method
Lockable
Response Time
25 msec
Horsepower @ 120V AC
1/2 hp
Electrical Operating Durability
Mechanical Operating Durability
Operating Current
12 A AC-1 (NO Conforming to IEC), 12 A at 120V AC (Conforming to UL), 12 A at 277V AC (Conforming to UL), 12 A at 30V DC (Conforming to UL), 12 A DC-1 (NO Conforming to IEC), 6 A AC-1 (NC Conforming to IEC), 6 A DC-1 (NC Conforming to IEC)
Series
792 Series
For Use With
General Purpose Relay
Motor Rated
Yes
Power Consumption
0.9 VA
Product Range
Legacy
Connections Terminals
Faston connectors
Voltage Range
0.8...1.1 Un AC/DC
Drop-out Voltage Threshold
>= 0.15 Uc AC; >= 0.1 Uc DC
Surge Withstand Duration
1.2/50µs
Contact Composition
2 NO + 2 NC
Shock Resistance
10 gn in operation; 30 gn not operating
Product Certifications
UL; CSA; CE
Ambient Air Temperature for Storage
-40 to 185°F (-40 to 85°C)
Ambient Air Temperature for Operation
-40 to 131°F (-40 to 55°C)
Power consumption in VA
0.9 VA AC
Motor Power HP
0.5 hp 120 V AC; 1 hp 277 V AC
Operating Time
25 ms; 20 ms at maximum rated voltage
Vibration Resistance
3 gn 35 to 150 Hz)operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)operating; 5 gn 35 to 150 Hz)not operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)not operating
Control Type
Lockable test button
CAD Available
Yes
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form DPDT, Current Rating 12 A, Electrical Connection Faston Connector, Flat Pin Width 0.02 in, Number of Pins 8, Status Indicator LED Indicator, Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 12 A @ 120V, 12 A @ 277V, 12 A @ AC-1 (NO), 6 A @ AC-1 (NC), Contact Rating (DC) 12 A @ 30V, 12 A @ DC-1 (NO), 6 A @ DC-1 (NC), Horsepower @ 120V AC 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 1 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Lockable