  • Mfr # 792XDXM4L-24A
  • Zoro # G0465851
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
792XDXM4L-24A
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
1.54 in
Flat Pin Width
0.02 in
Body Width
0.83 in
Overall Depth
1.81 in
Body Height
1.07 in
Body Depth
1.57 in
Depth
1.07 in (27.2 mm)
Width
0.83 in (21 mm)
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
6 A
Contact Form
4PDT
Contact Rating (AC)
3 A @ AC-1, 6 A @ 277V, 6 A @ AC-1, 8 A @ 120V
Contact Rating (DC)
3 A @ DC-1 (NC), 6 A @ DC-1 (NO), 8 A @ 30V
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Power Consumption - Relay
1.2 VA
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Contact Material
Gold Flashed Silver
Socket
Mfr. No. 70-782E14, 70-461
Socket Code
P
Status Indicator
LED Indicator, Mechanical Flag
Dielectric Strength
1,300V AC Between Contacts, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Poles
Electrical Operating Durability
Operating Current
3 A AC-1 (NC Conforming to IEC), 3 A DC-1 (NC Conforming to IEC), 6 A AC-1 (NO Conforming to IEC), 6 A at 277V AC (Conforming to UL), 6 A DC-1 (NO Conforming to IEC), 8 A at 120V AC (Conforming to UL), 8 A at 30V DC (Conforming to UL)
Motor Rated
Yes
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Minimum Switching Current
10 mA
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
For Use With
General Purpose Relay
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Push-To-Test Method
Lockable
IP Rating
IP40
Series
792 Series
Input Voltage
24V AC
Mechanical Operating Durability
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Weight
1.31 oz
Response Time
25 msec
Maximum Switching Voltage
250V AC, 300V DC
Coil Resistance
177 ohm
Power Consumption
0.9 VA
Surge Withstand Duration
1.2/50µs
Operating Time
25 ms; 20 ms at maximum rated voltage
Ambient Air Temperature for Operation
-40 to 131°F (-40 to 55°C)
Product Certifications
UL; CSA; CE
Product Range
Legacy
Shock Resistance
10 gn in operation; 30 gn not operating
Drop-out Voltage Threshold
>= 0.15 Uc AC; >= 0.1 Uc DC
Connections Terminals
Faston connectors
Voltage Range
0.8...1.1 Un AC/DC
Power consumption in VA
0.9 VA AC
Motor Power HP
0.33 hp 120 V AC; 0.5 hp 277 V AC
Control Type
Lockable test button
Contact Composition
4 NO + 4 NC
Ambient Air Temperature for Storage
-40 to 185°F (-40 to 85°C)
Vibration Resistance
3 gn 35 to 150 Hz)operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)operating; 5 gn 35 to 150 Hz)not operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)not operating
CAD Available
Yes
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form 4PDT, Current Rating 6 A, Electrical Connection Faston Connector, Flat Pin Width 0.02 in, Number of Pins 14, Status Indicator LED Indicator, Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 3 A @ AC-1 (NC), 6 A @ 277V, 6 A @ AC-1 (NO), 8 A @ 120V, Contact Rating (DC) 3 A @ DC-1 (NC), 6 A @ DC-1 (NO), 8 A @ 30V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Lockable