Schneider Electric Plug-In Relay, 120VAC Coil Volts, Octal, 11 Pin, 3PDT 750XCXC-120A
Plug-In Relay, 120VAC Coil Volts, Octal, 11 Pin, 3PDT (Discontinued)
  • Mfr # 750XCXC-120A
  • Zoro # G1210727
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
750XCXC-120A
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Body Height - Relay
2.10 in
Body Width - Relay
1.40 in
Body Depth - Relay
1.40 in
Details
Item
Plug-In Relay
Coil Volts
120V AC
AC Contact Rating - Relay
16A @ 277V
DC Contact Rating - Relay
16A @ 28V
Base Type - Plug In Relay
Octal
Number of Pins - Relay
11
Contact Form - Relay
3PDT
Power Consumption - Relay
3.0VA
Contact Material
Silver Alloy
Standards
UL Listed, CSA Certified, CE Marked
Base Type
Octal
Socket
Contact Form
3PDT
Socket Code
B
Contact Rating
16A @ 277VAC/28VDC
HP @ 120V
1/3
HP @ 240V