  • Mfr # ABLP1A24100
  • Zoro # G210839145
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
100 to 240V AC
Output Voltage - Nominal
24 V DC
Output Power - Rated
240W
Current - Output
10A
Mounting
Panel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ABLP1A24100
Country of Origin
Canada
Dimensions
Overall Height
93 mm
Overall Width
50 mm
Overall Depth
190 mm
Width
93 mm
Height
50 mm
Depth
190 mm
Details
Item
Power Supply
Input Voltage
100 to 240V AC
Output Voltage - Nominal
24 V DC
Output Power - Rated
240W
Current - Output
10A
Mounting
Panel
Housing Material
Aluminum Case
Phase
Single
Power Supply Style
Regulated Switch
IP Rating
IP10
Output Amps
10A
Style
Regulated Switch
Connection
Screw
Power Rating
240W
Case Material
Aluminum Case
Status Indicator
Green LED
Phase - Electrical
Single
Hz
50/60 Hz
Output Voltage
24 V DC
Standards
Overvoltage Category
II
Kw Rating
240 W
Operating Altitude
5000 m
Efficiency At Full Load
85...264 V AC
Ambient Air Temperature For Operation
Response Time
< 1.2 s
Earthing System
TN, TT, IT
Inrush Current
35 A 115 V, 60 A 230 V
Electrical Shock Protection Class
class I
Range of Product
Modicon Power Supply
Meantime Between Failure [Mtbf]
700000 h at 25°C, full load conforming to SR 332
Mounting Support
Power Supply Output Current
10A
Efficiency
87 % 230 V AC
Input Protection Type
integrated fuse (not interchangeable) 6.3 A
Residual Ripple
< 150 mV
Maximum Leakage Current
1 mA 240 V AC
Supply
SELV IEC 60950-1, SELV IEC 60204-1, SELV IEC 60364-4-41
Service Life
10 year(s)
Vibration Resistance
3 mm 2-9 Hz)IEC 60068-2-6, 10 m/s² 9-200 Hz)IEC 60068-2-6
Dielectric Strength
3000 V AC with input to output
Load Capacitance
8000µF
Network Frequency Limits
50-60 Hz
Electromagnetic Emission
conducted emissions IEC 61000-6-3, radiated emissions IEC 61000-6-4
Power Factor
0.95 at 115 V AC, 0.91 at 230 V AC
Line And Load Regulation
< 0.5 % network 0 to 100 % load at 25°C, < 1 % network full voltage range in line at 25°C
Output Coupling
parallel, serial
Holding Time
> 20 ms 115 V AC, > 40 ms 230 V AC
Current Consumption
< 3.6 A 115 V AC, < 1.8 A 230 V AC
Electromagnetic Compatibility
immunity to electrostatic discharge - test level: 8 kV (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2, immunity to electrostatic discharge - test level: 15 kV (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2, immunity to conducted RF disturbances - test level: 15 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to conducted RF disturbances - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to conducted RF disturbances - test level: 5 V/m (2.7...6 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test - test level: 4 kV (between power supply and earth) conforming to IEC 61000-4-5, surge immunity test - test level: 3 kV (between phases) conforming to IEC 61000-4-5, immunity to conducted RF disturbances - test level: 15 V (0.15...80 MHz) conforming to IEC 61000-4-6, immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to IEC 61000-4-8, immunity to voltage dips conforming to IEC 61000-4-11, disturbing field emission conforming to EN 55016-2-3, limits for harmonic current emissions conforming to IEC 61000-3-2, conforming to EN 55016-1-2, conforming to EN 55016-2-1
Output Protection Type
Power Dissipation In W
36 W
Pollution Degree
2
Shock Resistance
150 m/s² 11 ms
Description
POWER SUPPLY 24V 10A PANEL MOUNT