  • Mfr # ABLM1A12010
  • Zoro # G710905203
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
100 to 240V AC
Output Voltage - Nominal
12 V DC
Output Power - Rated
12W
Current - Output
1A
Mounting
DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ABLM1A12010
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Height
18 mm
Overall Width
91 mm
Overall Depth
55.6 mm
Height
91 mm
Depth
55.6 mm
Width
18 mm
Details
Item
Power Supply
Input Voltage
100 to 240V AC
Output Voltage - Nominal
12 V DC
Output Power - Rated
12W
Current - Output
1A
Mounting
DIN Rail
Housing Material
Plastic Case
Phase
Single
Power Supply Style
Regulated Switch
Output Voltage
12 V DC
Connection
Screw
Hz
50/60 Hz
Style
Regulated Switch
Case Material
Plastic Case
IP Rating
IP20
Output Amps
1A
Power Rating
12W
Holding Time
> 10 ms 115 V AC, > 60 ms 230 V AC
Output Coupling
serial
Earthing System
TN, TT, IT
Efficiency
80 % 115 V AC, 80 % 230 V AC
Power Supply Output Current
1A
Service Life
10 year(s)
Response Time
< 2 s
Power Dissipation In W
3 W
Inrush Current
15 A 115 V, 30 A 230 V
Line And Load Regulation
< 0.5 % network in line, < 1 % network 0 to 100 % load
Output Protection Type
Kw Rating
12 W
Overvoltage Category
II
Electromagnetic Emission
conducted emissions IEC 61000-6-3, radiated emissions IEC 61000-6-4
Range of Product
Modicon Power Supply
Dielectric Strength
3000 V AC input/output
Meantime Between Failure [Mtbf]
3000000 h at 25°C, full load, 1000000 h at 55°C, 80 % load
Input Protection Type
integrated fuse (not interchangeable) 3.15 A, external protection (recommended) 20 A Curve B, external protection (recommended) 20 A Curve C, external protection (recommended) 2 A Curve B, external protection (recommended) 2 A Curve C
Efficiency At Full Load
90...264 V AC
Shock Resistance
150 m/s² 11 ms
Vibration Resistance
3 mm 2-9 Hz)IEC 60721-3-3, 10 m/s² 9-200 Hz)IEC 60721-3-3
Power Factor
0.51 at 115 V AC, 0.40 at 230 V AC
Operating Altitude
< 6561.68 ft (2000 m) overvoltage category III, 2000 m...5000 m overvoltage category II
Maximum Leakage Current
0.25 mA 240 V AC
Residual Ripple
< 100 mV
Current Consumption
< 0.4 A 115 V AC, < 0.25 A 230 V AC
Electromagnetic Compatibility
immunity to electrostatic discharge - test level: 8 kV (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2, immunity to electrostatic discharge - test level: 15 kV (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2, electromagnetic field immunity test - test level: 15 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, electromagnetic field immunity test - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, electromagnetic field immunity test - test level: 5 V/m (2.7...6 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test - test level: 4 kV (between power supply and earth) conforming to IEC 61000-4-5, surge immunity test - test level: 3 kV (between phases) conforming to IEC 61000-4-5, immunity to conducted disturbances - test level: 15 V (0.15...80 MHz) conforming to IEC 61000-4-6, immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to IEC 61000-4-8, immunity to voltage dips - test level: 100 % (1 cycle) conforming to IEC 61000-4-11, immunity to voltage dips - test level: 60 % (10 cycles) conforming to IEC 61000-4-11, immunity to voltage dips - test level: 30 % (25 cycles) conforming to IEC 61000-4-11, disturbing field emission conforming to EN 55016-2-3, limits for harmonic current emissions conforming to IEC 61000-3-2, conforming to EN 55016-1-2, conforming to EN 55016-2-1
Ambient Air Temperature For Operation
Electrical Shock Protection Class
class II without PE connection
Pollution Degree
2
Load Capacitance
3000µF
Network Frequency Limits
50-60 Hz
Mounting Support
Supply
SELV IEC 60950-1, SELV IEC 60204-1, SELV IEC 60364-4-41
Description
POWER SUPPLY 12V 1A MODULAR