  • Zoro # G2059863
/ea
Key Features
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
Head Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XB4BA35
Zoro #
G2059863
UPC #
Country of Origin
France
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Size
22 mm
Height
47 mm
Width
30 mm
Depth
52 mm
Mounting Diameter
22 mm
Overall Depth
2.05 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Overall Height
1.85 in
Overall Width
1.18 in
Details
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Green
Head Material
Metal
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
Color
NEMA Contact Rating Designation
A600/Q600
Contact Rating
10A @ 600V AC
Bezel
Chrome Plated Metal
Type of Operator
Flush Button
Number of Operators
1
IP Rating
IP66, IP67, IP69, IP69K
NEMA Rating
1, 12, 13, 2, 3, 4, 4X
Contact Form
1NO/1NC
Basic Material
Metal
Material
Bezel Material
Chrome
Features
For Low Current Applications, Quick Disassembly, Quick Assembly, For Standard Applications
DC Contact Rating
0.1 A @ 600 V, 0.27 A @ 250 V, 0.55 A @ 125 V
Series
XB4
AC Contact Rating
1.2 A @ 600 V, 1.5 A @ 480 V, 3 A @ 240 V, 6 A @ 120 V
Product Type
Push Button Operators
Shape Of Signaling Unit Head
round
Device Short Name
XB4
Short-Circuit Protection
10 A cartridge fuse gG EN/IEC 60947-5-1
Electrical Durability
1000000 cycles, AC-15, 2 A 230 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C || 1000000 cycles, AC-15, 3 A 120 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C || 1000000 cycles, AC-15, 4 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C || 1000000 cycles, DC-13, 0.2 A 110 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C || 1000000 cycles, DC-13, 0.5 A 24 V 3600 cyc/h 0.5 EN/IEC 60947-5-1 appendix C
Device Presentation
complete product
Ik Degree Of Protection
IK06 IEC 50102
[Ith] Conventional Free Air Thermal Current
10 A EN/IEC 60947-5-1
Protective Treatment
TH
Operating Travel
1.5 mm NC changing electrical state) || 2.6 mm NO changing electrical state) || 4.3 mm total travel)
Operator Profile
green flush, unmarked
Product Certifications
GL || LROS (Lloyds register of shipping) || DNV || BV || UL Listed || CSA
Electrical Reliability
Λ < 10exp(-6) 5 V 1 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4 || Λ < 10exp(-8) 17 V 5 mA in clean environment EN/IEC 60947-5-4
Operating Force
3.5 N NC changing electrical state || 3.8 N NO changing electrical state
Contacts Usage
standard contacts
Ambient Air Temperature For Operation
-40-70°C
Head Type
standard
Contacts Type And Composition
1 NO + 1 NC
Mechanical Durability
10000000 cycles
Contact Operation
slow-break
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Terminals Description Iso N°1
(11-12)NC
Nema Degree Of Protection
NEMA 13 || NEMA 4X
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV EN/IEC 60947-1
Connections - Terminals
screw clamp terminals, <= 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 || screw clamp terminals, 1 x 0.22 to 2 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1
[Ui] Rated Insulation Voltage
600 V 3)EN/IEC 60947-1
Contacts Material
silver alloy (Ag/Ni)
Shape Of Screw Head
cross Philips no 1 || cross pozidriv No 1 || slotted flat Ø 4 mm || slotted flat Ø 5.5 mm
Vibration Resistance
5 gn 2-500 Hz)IEC 60068-2-6
Resistance To High Pressure Washer
7000000 Pa 55°C 0.1 m
Overvoltage Category
class I IEC 60536
Shock Resistance
Positive Opening
with EN/IEC 60947-5-1 appendix K
Product Or Component Type
push-button
Fixing Collar Material
zamak
Tightening Torque
0.8-1.2 N.m EN 60947-1
[Ie] Rated Operational Current
3 A 240 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 6 A 120 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 0.1 A 600 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 || 0.27 A 250 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 || 0.55 A 125 V, DC-13, Q600 EN/IEC 60947-5-1 || 1.2 A 600 V, AC-15, A600 EN/IEC 60947-5-1
Ip Degree Of Protection
IP66 IEC 60529 || IP67 || IP69 || IP69K
Terminals Description Iso N°1
(11-12)NC
Resistance Properties
Dust Resistant, Impact Resistant, Vibration Resistant, Watertight
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Number of Indicator Lights
0
Operator Material
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operator Voltage Rating - Maximum
600 V AC/DC