  • Mfr # XB4BP381GEX
  • Zoro # G3467932
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Panel Cutout Diameter
22 mm
Head Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XB4BP381GEX
Country of Origin
France
Dimensions
Panel Cutout Diameter
22 mm
Depth
72 mm
Width
46.2 mm
Height
30 mm
Size
22 mm
Overall Width
1.82 in
Overall Height
1.18 in
Overall Depth
2.83 in
Embedding Depth
58 mm
Mounting Diameter
22 mm
Details
Item
Push Button Operator
Push Button Style
Flush
Action
Momentary
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Green
Head Material
Metal
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
Contact Rating
10 A @ 415V AC
Color
Bezel Material
Chrome
Bezel
Metal
DC Contact Rating
0.1 A @ 600 V, 0.27 A @ 250 V, 0.55 A @ 125 V
Series
XB4
Type of Operator
Extended Push Button
AC Contact Rating
1.2 A @ 600 V, 1.5 A @ 480 V, 3 A @ 240 V, 6 A @ 120 V
Number of Operators
1
Safety Rating
Zone 2
NEMA Contact Rating Designation
A600/Q300
Contact Form
1NO
IP Rating
IP66
Mechanical Operating Durability
5.00 x 10^6
Operator Voltage Rating - Maximum
415 V AC
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group A, B, C, D, Class II, Div 2, Group E, F, G, Class III, Div 1 and 2
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 2, 3, 4, 4X
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operator Material
Number of Indicator Lights
0
Product Type
Push Button Operators
Operating Temperature - Maximum
167 Degrees F
Device Mounting
fixing hole 22.5 mm +/- 0.2 mm EN/IEC 60947-1
Gas Zone
zone 1 - 2
Fixing Center
>= 30 x 40 mm support panel) 1-6 mm
[Ith] Conventional Free Air Thermal Current
10 A EN/IEC 60947-5-1
Tightening Torque
0.8-1.2 N.m EN 60947-1
Mechanical Durability
5000000 cycles
Product Or Component Type
complete push-button
Shape Of Signaling Unit Head
round
Device Short Name
XB4
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Contacts Type And Composition
1 NO
Marking
II 2 GD || Ex tb IIIC Db || Ex db eb IIC Gb
Operator Profile
green projecting
Operating Travel
1.657 mm engagement point) || 4.622 mm changing state point) || 4.452 mm total travel)
Operating Force
3.962 N
Contact Operation
slow-break
Fixing Collar Material
zamak
[Ie] Rated Operational Current
1.9 A 380 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 3 A 240 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 6 A 120 V, AC, A600 EN/IEC 60947-5-1 || 0.27 A 250 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 || 0.55 A 125 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1 || 2.87 A 24 V, DC, Q300 EN/IEC 60947-5-1
Operator Additional Information
booted (clear silicon) for insertion of legend
Product Certifications
INERIS 04ATEX9004U
Positive Opening
without
Ambient Air Temperature For Operation
-20-75°C
Ip Degree Of Protection
IP66 IEC 60529
[Ui] Rated Insulation Voltage
415 V
Connections - Terminals
screw clamp terminals, 2 x 1.5 mm² with cable end EN/IEC 60947-1 || screw clamp terminals, 1 x 2.5 mm² without cable end EN/IEC 60947-1