  • Mfr # XPSMC16Z
  • Zoro # G3555894
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Output Type
2 relays, 2 NO contacts (4 NO total) || solid state, 6, volt-free
Enclosure Material
Plastic
IP Rating
IP20
Safety Output Configuration
4NO
Safety Output Ratings
1.5 A @ 24V DC, 2 A @ 24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XPSMC16Z
Country of Origin
France
Dimensions
Width
2.91 in
Height
5.96 in
Depth
6.02 in
Exchange Size
14 words
Overall Height
5.96 in
Overall Depth
6.02 in
Overall Width
2.91 in
Details
Item
Safety Controller
Output Type
Enclosure Material
Plastic
IP Rating
IP20
Safety Output Configuration
4NO
Safety Output Ratings
1.5 A @ 24V DC, 2 A @ 24V AC
Number of Inputs
16
Features
Configurable, Monitoring Multiple Safety Functions
Standards
Input Power
24 V DC
Mounting
Surface or DIN rail
Operating Temp.
-10 to 55 Degrees C
Response Time
30 msec
Minimum Output Voltage
17 V relay output
Minimum Output Current
10 mA relay output
Synchronisation Time Between Inputs
depending on configuration selected
Parity
even Modbus || no Modbus || odd Modbus
[Uc] Control Circuit Voltage
28.8 V
Power Consumption In W
12 W
[Ith] Conventional Free Air Thermal Current
16 A relay output || 6.5 A static output circuit
Maximum Line Resistance
100 Ohm <2000 m
[Us] Rated Supply Voltage
24 V DC - 20 to 20 %
Type Of Start
configurable
Number Of Addresses
1-247 Modbus
Supported Modbus Function
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
4 kV III IEC 60647-5-1, DIN VDE 0110 part 1
Safety Level
can reach PL e/category 4 EN 954-1/EN/ISO 13849-1 || can reach SIL 3 IEC 61508
Safety Module Name
XPSMC
Mounting Support
mounting plate
[Ui] Rated Insulation Voltage
300 V 2)IEC 60647-5-1, DIN VDE 0110 part 1
Data Format
Output Thermal Current
4 A for both outputs simultaneously || 6 A for 1 output and 2 A for the other relay output
Method Of Access
slave
Associated Fuse Rating
16 A gL power supply || 4 A gL relay output || 6 A fast blow relay output
Communication Port Protocol
Modbus 1 RJ45, serial link 1200 bps, 2400 bps, 4800 bps, 9600 bps or 19200 bps
Product Certifications
TUV || UL || CSA
Local Signalling
30 LEDs
Input Protection Type
external fuse 16 A
Breaking Capacity
180 VA holding AC-15 C300 relay output || 1800 VA inrush AC-15 C300 relay output, 2 A 24 V static output circuit || 1.5 A 24 V DC-13)50 ms relay output
Function Of Module
Product Or Component Type
configurable safety controller
Ambient Air Temperature For Operation
-10-55 °C
Ip Degree Of Protection
IP20 conforming to EN/IEC 60529
Ambient Air Temperature For Storage
-25-85 °C
Safety Use Category
category 4 maximum EN 954-1/EN/ISO 13849-1 || PLE maximum EN/ISO 13849-1 || SIL 3 maximum IEC 61508
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Description
Safety Controller, Number of Inputs 16, Safety Output Ratings 1.5 A @ 24V DC, 2 A @ 24V AC, Safety Output Configuration 4NO, Response Time 30 msec, Mounting Surface or Din Rail, Enclosure Material Plastic, IP Rating IP20, Input Power 24 V DC, Height 5.96 in, Width 2.91 in, Depth 6.02 in, Operating Temp. -10 to 55 Degrees C, Features Configurable, Monitoring Multiple Safety Functions